Preskočiť na hlavný obsah

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. COVID-19 Aktuálne informácie
  4. Európsky výbor pre normalizáciu CEN vydáva bezplatnú dohodu pracovného stretnutia o tvárových rúškach na každodenné použitie
Obsah
Aktualita

Európsky výbor pre normalizáciu CEN vydáva bezplatnú dohodu pracovného stretnutia o tvárových rúškach na každodenné použitie

Publikované 23.06.2020

Vzhľadom na vývoj situácie v súvislosti s prepuknutím koronavírusu v Európe a po naliehavej žiadosti Európskej komisie, CEN bezplatne publikoval novú dohodu pracovného stretnutia (CWA) o tvárových rúškach na každodenné použitie.

Nová CWA 17553: 2020 Tvárové rúška na každodenné použitie. Príručka na minimálne požiadavky, skúšobné metódy a použitie poskytuje minimálne požiadavky na navrhovanie, výrobu a hodnotenie pôsobenia jednorazových alebo opakovane použiteľných tvárových rúšok na každodenné použitie (bariérové masky).

Vo väčšine európskych krajín sa tvárové rúška, ktoré často nie sú zahrnuté do oblasti pôsobenia nariadení o osobných ochranných prostriedkoch (OOP) a zdravotníckych pomôckach, stali základným prvkom vnútroštátnych stratégií, ktorými sa riadi postupné uvoľňovanie zavedených obmedzujúcich opatrení. Z tohto dôvodu Európska komisia identifikovala naliehavú potrebu zabezpečenia harmonizovaného a konzistentného stupňa bezpečnosti pri  tvárových rúškach na každodenné použitie.

Toto výnimočné rozhodnutie odráža záväzok a odhodlanie CEN a jeho členov pokračovať v podpore nevyhnutného úsilia v boji proti pandémii COVID-19.